You are currently viewing מדריך איך לצפות בסדרת משחק הדיונון
איך לצפות במשחק הדיונון

מדריך איך לצפות בסדרת משחק הדיונון

  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

יש הרבה מה לעכל בסדרה משחק הדיונון עם תשעה פרקים של בנטפליקס , החל מהסיפורים הוויסראליים שלה ועד לתיאור הניואנס של החיים הקוריאנים העכשוויים. לאורך הסדרה מופיעות התייחסויות למצמץ-ותתגעגעו אליהן לאירועים היסטוריים ולז'רגון פוליטי שמטילות עוד יותר על הקהל להבין את חזונו של היוצר.

לפני שנצלול, אני רוצה להבהיר זאת: מדריך זה ישרת בצורה הטובה ביותר אנשים שמגלים דרמות קוריאניות באמצעות משחק דיונון. הקהל הקוריאני וחובבי הז'אנר הוותיקים אולי כבר מבינים את ההקשר התרבותי ואת ביצי הפסחא עליהן אני דן כאן. אתה עשוי אפילו לגלות שהסדרה לא מכבידה ומוצללת על ידי הזוועות הדיסטופיות שלה. וגם זה בסדר! זוהי תגובה נפוצה בקרב צופים בדרום קוריאה כמו אמי, שהיתה מאושרת ומבוהלת בו זמנית מהצלחתה הבינלאומית-אך תוקנה במהירות לסיים את סרטי החובבים הקוריאנים שלה.

ואני לא יכול להדגיש את זה מספיק – משחק הדיונון אינו וראוי להיחשב כמבוא לתרבות ולחברה הדרום קוריאנית . אבל אם אתה יוצא לסיפורים קוריאנים בפעם הראשונה ומרגיש שייתכן שאתה מפספס דבר או שניים, הנה מדריך מהיר שידביק אותך.

דרום קוריאה הפגועה בחובות (פרק 1)

מההתחלה נראה כי ההצגה מסתמכת על האופי האוניברסאלי של אי-שוויון כלכלי. סוק-יאנג קים , החוקר קולנוע צפון קוריאני ומלמד ב- UCLA, סבור שזו הסיבה העיקרית לערעור הבינלאומי של דיונון משחק . "במהלך השנים, דרום קוריאה פיתחה תחושה חזקה מאוד לספר סיפורים על חשיפת עוול, ואני חושב שזה קשור הרבה להיסטוריה של המאה ה -20 של קוריאה שסומנה על ידי מאבק וטרגדיה. ואחרי שראיתי את הפופולריות והביקורת בתגובה לטפיל , אני לא מופתע מכך שההצגה הזו, שמתמודדת עם נושאים דומים של אי-שוויון חברתי, ביקורת על הקפיטליזם ומצבה הקשה של המגיפה, זכתה לחיבוק טוב מאוד ", היא אומרת.

סופר ג'י-הון (לי יונג-ג'ה) עשוי להיראות כהורה בלתי נסלח וחסר אחריות, אך סיפורו מכה עצב גולמי בקרב קהלים קוריאנים, אפילו בעלי תפקידים מיוחסים יותר, שסביר להניח שהם מכירים מישהו כמו ג'י הון. "רוב הדמויות מיצו את אמצעי ההלוואות, אז אז הן צריכות ללכת להלוואות פרטיות ולבסוף, הלוואות לא חוקיות מסוג זה באמצעות פשע מאורגן", מסבירה מישל צ'ו , המלמדת תרבות פופ מזרח אסיה באוניברסיטת טורונטו. . זה תוצאה של אי שוויון בפינות חיים שונות, החל מהשכלה, תעסוקה ועד דיור. וזה נושא עמוק יותר שאי אפשר לפרוק אותו במלואו כאן-או בסדרת טלוויזיה בת תשעה פרקים.

האמבטיה הדרמטית של סאנג-וו (פרק 2)

אחרי שהוא מבצע הונאה כלכלית ונמלט מהמשטרה, אנו רואים את סאנג-וו ספוג זיעה, שותה סוג'ו באמבטיה. פרט מרכזי בסצנה זו הוא בריק הפחם הבוער בחדר האמבטיה הסגור: פעם היו משתמשים בריק פחם לחימום בתים קוריאנים, אך שאיפת האדים שלהם עלולה לגרום למוות כתוצאה מהרעלת פחמן חד חמצני . אז אם לומר זאת בבוטות: לא, סאנג-וו לא רק משתכר באמבטיה; זוהי סצנה אפלה יותר בה הוא מנסה לשים קץ לחייו, לפני שהוא נקטע על ידי פעמון הדלת.

עובדים זרים בדרום קוריאה (פרק 2 & 3)

עלי טובי עבדאל (אנופם טריפתי) טובי הלב מפקיסטן עומד בפני מהגרי עבודה רבים של צווארון כחול בדרום קוריאה, שחווים גזענות וניצול במקום העבודה. עובדים זרים הוכנסו לראשונה לדרום קוריאה בשנת 1993, כאשר התפתחותה המהירה של המדינה גרמה לצורך עז בכוח עבודה בחקלאות, בניה וייצור. לחניכים התעשייתיים שהתעללו במדינות דרום ודרום מזרח אסיה לא נותרה בדרך כלל דרך לחזור למדינות מולדתם כאשר המעסיקים תפסו את דרכוניהם ומסמכיהם החוקיים.

במשחק דיונון , עלי מתייחס בתחילה לסאנג -וו כאל סג'נגנים בקוריאנית, מה שמתורגם לנשיא החברה. סג'אנגנים כיום נפוץ יותר ככותר של מכר חדש, בדרך כלל גבר מבוגר, כאות לכבוד – בערך כמו לקרוא למישהו "בוס" באנגלית. כמי שנמצא בתחתית הסולם החברתי, עלי מתוקן במהרה על ידי סאנג-וו, שמבקש להיקרא היונג , כותרת המתייחסת לאח גדול ביולוגי או לגבר מבוגר שאיתו אתה מיודד. למושג הידידות יש כישורים מאוד ספציפיים בדרום קוריאה, מוגבל ליחסים בין בני אותו גיל, כך שעלי מתקשר לסאנג- ווה היונגמייצג את מערכת היחסים הקרובה ביותר שהוא עשוי להשיג עם דמות חבר מבוגרת.

הפלאשבק של ג'י-הון (אפ 5)

בתגובה לאלימות שבו השחקנים מתהפכים זה על זה, ג'י-הון רואה פלאשבקים של אכזריות מחייו מחוץ למשחקים. החזיונות הטראנסיים האלה של עמיתו לעבודה, שנותרו בלתי מוסברים על המסך, הם סצנות המתארות את שביתת סאנגיונג מוטורס בשנת 2009 , שהביאה למשטרה להסתער על המפעל ולהכות חברי איגוד מפגינים.

השביתה בת 77 הימים אורגנה בתגובה להחלטה המונעת על ידי רווח של החברה לפטר למעלה מ -2,500 עובדים, או כמעט מחצית מכוח העבודה שלה. כפי שהוסבר על ידי מישל צ'ו, "סיפורה של סאנגיונג מוטורס כרוך בשינוי הבעלות על החברה מהבעלות הקוריאנית לסינית להודית, כך ניידות מסוג זה של הון גלובלי ולאחר מכן העובדה שהעובדים עצמם אינם ניידים לחלוטין".

סבי-בייוק וג'י-יאונג (פרק 6)

סבי-בייוק ובן זוגה למשחק השיש ג'י-יאונג.
מספר שחקנים במשחק מחמיאים לשמו של העריק הצפון קוריאני סאי-בייוק, שהוא המילה הקוריאנית לשחר. שם ראוי לציון נוסף הוא שמו של נייר הכסף האופטימי של סאי-בייוק, ג'י-יאונג (לי יו-מי). ג'י-יונג היא אחד השמות הנפוצים יותר בקרב נשים קוריאניות בשנות ה -20 המוקדמות לחייהן , המתקשר לסיפור חייה כנער רגיל שחייו התהפכו על ראשו לאחר שהרגו את אביה המתעלל.